Velkým problémem s novými viry a nemocemi zůstává jejich schopnost mutovat a vytvářet nové kmeny. Tento proces je pro viry a bakterie naprosto přirozený, pro vědce a lékaře ale přináší problém, jak se s novými variantami onemocnění vyrovnat. Jak je to ale s dosud objevenými mutacemi SARS-CoV-19?
Jsou tedy stávající vakcíny účinné i proti zmutovaným kmenům viru?
V současné době již byly objeveny celkem tři mutace. Nejznámější je mutace, která se poprvé objevila na území Velké Británie. Ta sice nezpůsobuje ´horší průběh nemoci, ale zvyšuje nakažlivost viru. Dle stávajících poznatků vědců vakcína proti tomuto kmeni funguje úplně stejně jako proti viru původnímu.
Další popsaná mutace byla objevena na území Jihoafrické republiky. Má též vyšší infekčnost, další informace ohledně tohoto kmene viru bohužel zatím nejsou zcela potvrzené. Dle těchto zpráv ale má jihoafrická varianta spouštět vyšší virovou nálož a tudíž by proti ní očkování mohlo být méně účinné.
O třetí, brazilské, variantě se toho ví ještě méně, jen snad to, že obsahuje stejné mutace jako britský a jihoafrický kmen viru, což též vzbuzuje obavy z neúčinnosti stávajících vakcín.