Kdo z vás se stále ještě bojí tmy startujíce závody k posteli v okamžiku kdy si zhasne světlo? No neříkejte, že vy ne. A slyšeli jste někdy o světlušce? Jinak také známé svatojánské mušce vyznačující se schopností vyzařovat zelenkavé světlo, které může vlastní vůlí rozsvítit nebo zhasnout? Myslím, že ano. A co o projektu Světluška? Ať už ano nebo ne, můžeme s jistotou říci, že projekt Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu stále ještě nezhasnul a svítí všem nevidomým už od roku 2003.
Všem je nejspíš známé, že jedna z cest, jak do fondu přispět je poslat finanční dar, který může být v jednorázové anebo měsíční formě, či koupí některé z věcí na e-shopu Světlušky. Celkově vybraná částka poté putuje spravedlivě rozdělena všem nevidomým a slabozrakým, pečovatelům o lidi s tímto hendikepem nebo organizacím, v jejichž moci je zorganizování projektů spojených se vzděláváním, vývojem nových technologií, zajišťováním pracovních míst, či asistenčních služeb.
Další nezbytnou součástí projektu je pořádání osvětových aktivit, díky kterým přispěvatelé nepřestávají darovat. Mezi tyto aktivity patří například Noční běhy pro Světlušku, koncerty Světlo pro Světlušku anebo Sbírkové dny pro Světlušku, jejichž jste zajisté také vy byli někdy součástí. Oficiální cíl fondu je následující:
„Poslání fondu vychází z přesvědčení, že každý člověk je ve své podstatě jedinečný a má zvláštní místo a úlohu ve společnosti. Je proto důležité, aby jej obklopovalo prostředí, ve kterém může své schopnosti rozvíjet. Fond chce napomáhat takové prostředí a podmínky pro plnohodnotný rozvoj člověka vytvářet. Hovoříme-li o člověku – pak máme na mysli člověka bez ohledu na jeho handicap – ať už fyzický či mentální, barvu pleti či národnostní příslušnost.„
Nedávno spuštěným projektem (v roce 2019) je například Nevidomý fanoušek, který nevidomým zpříjemňuje celkový zážitek z utkání a dělá tak sporty pro nevidomé dostupnějšími. A to tak, že utkání jsou na místě moderována.
Mezi další úspěšné projekty patří například kavárna POTMĚ, která už od roku 2006 umožňuje příchozím vyzkoušet si tuto neobvyklou kavárenskou situaci na vlastní kůži. Obsluhují sami zrakově postižení. Bohužel musel být tento projekt pozastaven a to zdůvodu zhoršující se epidemiologické situace. Ještě donedávna jste si tedy mohli zakoupit vstupenku a jít si vychutnat kávu do kavárny POTMĚ v Českých Budějovicích, Ostravě, Olomouci či Praze. A tak si my studenti můžeme nechat o školní nabídce a speciálním programu v této kavárně zatím jenom zdát.
Situací, které musí takový nevidomý člověk zvládat je nespočet. Také vás někdy někdy napadly otázky týkající se každodenního života nevidomého, jako například, jak se nevidomí seznamují anebo jak dámy přistupují k módě a líčení? I na tyto nevšedně všední témata projekt Světluška posvítil ve svém pravidelně vydávaném podcastu POTMĚ. Bezprostřední odpovědi uslyšíte od lidí, kteří s tímto hendikepem žijí, přičemž otázky kladou známé osobnosti. Podcast naleznete nejen zde, ale také na všech podcastových aplikacích (včetně Spotify).
Tak až zas někdy budete utíkat pod peřinu od vzdáleného vypínače, který jste stejně jako světlušky vlastní vůlí vypli, nezapomeňte, že bytí potmě je ve skutečnosti bytí posvětle, nikoliv po světle. Tedy alespoň dokud budou alespoň některé světlušky svítit.
P. S. Dejte světu osvětu a šiřte tento článek pro větší a silnější Světlušku a více světla!