DISTANČNÍ VÝUKA: GFXŠ (maturitní ročník)

V tomto rozhovoru jsme se dotazovali Barbory Tarabcové. (Díky za Tvůj čas!)

Jak probíhá distanční výuka na vaší škole? Kolik hodin strávíte učením online a kolik sami?

Momentálně se většinu času učím sama, jelikož jsme měli možnost vyškrtnout si 5 předmětů, které nepotřebujeme a na které nebudeme muset dále chodit. To mi hodně pomohlo a ušetřilo spoustu hodin, které můžu věnovat přípravě na maturitu či přijímačky.

Kolik hodin to je přesně nedokážu říci. Každý den je to jinak.

Umíte si zorganizovat čas?

Troufnu si říct, že jsem se to za tu dobu, co jsme doma, docela slušně naučila.

Jaké vidíte výhody na distančním způsobu vzdělávání?

Nemusím nikam dojíždět, což mi ušetří docela hodně času. Můžu si vybrat, čemu se budu hlavně věnovat a v čem spíše polevím a když už jsem z toho všeho unavená, můžu se téměř kdykoliv zvednout a jít se projít. Taky můžu déle vstávat a celkově mám víc času sama na sebe.

Celkově je to změna a ty jsou občas dobré. Člověk má šanci vyzkoušet si něco nového a může ho to v hodně směrech posunout.

Jaké vidíte nevýhody na distančním způsobu vzdělávání?

Určitě to, že se nesetkávám pravidelně se spolužáky a samozřejmě zrušení všech školních akcí jakožto i maturitního plesu ☹.

Máte pocit, že se při distanční formě vzdělávání opravdu učíte? Rozveďte prosím.

Ze začátku jsem upřímně takový pocit neměla, ale teď se mi to zdá celkově dobře nastavené. Už si umím zorganizovat čas, a i učitelé už ví co a jak. Navíc se termíny maturit a přijímaček stále přibližují a vím, že už se prostě učit musím.

Jak se stavíte ke kamerám při online hodinách? Musíte je mít zapnuté? Zapínáte si je? Proč?

Musíme je mít zapnuté pouze na hodinách cizích jazyků, popřípadě při nějakém zkoušení, což mi přijde logické a nevadí mi to.

Máte motivaci se učit? Měnila se nějak v čase?

Mám! Vím, že se bez toho nedostanu na tu svoji vysněnou školu, a to mě dost žene dopředu. Ze začátku této situace jsem ale tak velkou motivaci neměla.

Jak byste zhodnotili úroveň své psychické pohody během distanční výuky v čase?

Na jednu stranu je tahle situace už neskutečně moc dlouhá a to, že vlastně nikdo neví, jak dlouho bude ještě trvat, mě občas dost děsí.

Na stranu druhou ale nemusím tak brzo vstávat, stíhám si ráno i zacvičit, dlouho snídat nebo se jít projít ven, což mi hodně pomáhá. Také se domů nevracím tak pozdě a přijde mi, že mám o hodně více energie.

Jakou strukturu má nyní váš běžný den?

Vstávám zhruba v 7 hodin a jdu si zacvičit jógu a zameditovat. Pak se jdu trochu nadýchat čerstvého vzduchu, udělám si snídani a dlouho snídám. Potom mám většinou nějaké online hodiny, úkoly anebo dělám věci k maturitě. Pak si jdu uvařit oběd a po obědě se učím na přijímačky. Zhruba ve čtyři odpoledne se jdu projít ven/ zaběhat si /zacvičit si a načerpat tak novou energii a poté pokračuji s věcmi do školy nebo uklízím. Po večeři už většinou jen omrknu sociální sítě (to teda i přes den občas, ale vypnuté notifikace mi dost pomáhají to co nejvíce omezit), jsem s rodinou nebo hraju na kytaru. Spát chodím tak v 10 a před spaním si vždycky čtu a protáhnu se u nějakého zajímavého podcastu.

Máte nějaké tipy pro zpestření domácího vzdělávání, které byste doporučili ostatním studentům?

Asi to chození ven do přírody. Je to pro mě super odreagování a načerpání nové energie. Jinak také občas střídám místa, na kterých se učím.

Vyhovuje vám distanční forma vzdělávání? Chcete zpátky prezenční výuku? Proč?

S tím, jak máme teď nějaké předměty i zrušené, by mi přišla prezenční výuka zbytečná. Navíc bychom museli být určitě zase v homogenních skupinách, což by to celé ještě zkomplikovalo. Momentálně mi to vyhovuje, ale pevně doufám, že příští rok už vše bude v normálu.

Máte nějaké motto do této nelehké doby?

Nic chytrého mě teď bohužel nenapadá, ale asi by to bylo něco jako snažit se na tom vidět i ty dobré věci, vytěžit z téhle šílené situace maximum a nenechat se tím skolit.

Jsme v tom všichni spolu a já vás na dálku všechny objímám a posílám hodně síly a trpělivosti!