DOVOLENÁ VENKU, NEBO UVNITŘ?

Při výběru dovolené se téměř každý zamýšlí nad tím, zda zvolit dovolenou v zahraničí, nebo v Česku. Výběr dovolené není lehká věc. Svůj názor by měli projevit všichni členové rodiny nebo účastníci dovolené – zvážit všechna pro a proti a zvolit správnou variantu zabere mnoho času.

Už samotná cesta na dovolenou za hranice rodné země vzbuzuje v každém z nás nádech určitého luxusu a prestiže. Zvláště, přihlédneme-li k faktu, že to ještě před pár desítkami let bylo skoro nemožné. Pokud člověk zvolí dovolenou v zahraničí, pak ho čeká poznávání nové země, místních zvyků, lokálního jídla a mnoho dalšího. Navíc, pokud vybere správnou destinaci, je zde téměř neomezená možnost procvičení konverzace v cizím jazyce s místními obyvateli a v autentickém prostředí.

Na druhou stranu neznalost jazyka může způsobit velké komplikace. V případě cestování v rodné zemi by tento problém nastat opravdu neměl.

Člověk by také navíc měl znát svou vlast, než se vypraví poznávat cizí kraje. A taková dovolená v rodné zemi může být skvělou příležitostí, jak tyto znalosti nenásilnou formou nabýt. Navíc zahraniční dovolená je zpravidla vždy finančně nákladnější než pobyt uvnitř vlasti, a to už jen z důvodu nutnosti výměny cizí měny. Cestování po domovině je také většinou časově efektivnější. Z jednoho konce země na ten druhý zabere cesta rychlovlakem pouze jednotky hodin, takže je přijatelná i pro ty, kterým dlouhý pobyt v omezeném prostoru letadla či autobusu nedělá dobře.

Nakonec ale žádný univerzální návod neexistuje a volba vždy záleží na konkrétní situaci, rozpočtu a hlavně touhách cestovatele. Obecně lze ale vycházet z toho, že tuzemská dovolená je levnější a jednodušší. Což ovšem neznamená nudnější nebo horší.

Richard Hons